Trochę o uszkodzeniach szyb i powierzchni szklanych

Mnogość czynników powodujących uszkodzenia powierzchni szklanych jest duża, jednakże nie zawsze musi oznaczać dla Państwa wymianę okien na nowe. Dzięki naszemu profesjonalnemu przygotowaniu, rozległej wiedzy oraz terminowości, zaoszczędzą Państwo kosztowny i czasochłonny proces wymiany okien w gospodarstwach domowych. Gwarantujemy rzetelnie wykonaną pracę i adekwatne do powstałych uszkodzeń koszty naprawy. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące uszkodzenia powierzchni szklanych, jeśli któreś z nich występuje u Państwa, możemy pomóc w ich naprawie.

Uszkodzenia szyb, szkła możemy podzielić na dwie kategorie: mechaniczne i chemiczne.

W obu przypadkach mamy do czynienia ze zniekształconym obrazem oraz zaburzoną estetyką.

Najczęstszymi uszkodzeniami powierzchni szklanych są rysy widoczne gołym okiem, spowodowane bezpośrednim kontaktem szkła z materiałami o tej samej twardości lub twardszymi.

Jednym z przykładów mechanicznego uszkodzenia szkła są rysy montażowe. To charakterystyczne zadrapania, kończą się tuż przed listwą i przebiegają zgodnie z ruchem młotka. Powstają na skutek niedostatecznego zabezpieczenia powierzchni podczas wkładania tafli przyszybowej lub przybijania gwoździ szklarskich.

Nieco głębsze uszkodzenia powstałe w skutek uderzenia kamieni w powierzchnię szkła (choćby podczas transportu), pozostawiają odpryski o owalnym kształcie lub okrągłe – w zależności od kąta uderzenia o taflę.

Kolejnym przykładem typowego uszkodzenia szkła są zadrapania od nieumiejętnego wycierania plam czy zabrudzeń powstałych na powierzchni. Wystarczy aby materiał którym wycieramy taflę szkła zawierał niewidoczne gołym okiem ziarnka piasku, ten spowoduje dobrze widoczne, długie zadrapania a ich kształt odzwierciedli kierunek wycierania.  Zalecamy szczególną ostrożność podczas stosowania skrobaczek (cykliny) do czyszczenia szyb, których ostrze zabrudzone ziarnkami piasku pozostawią szereg drobnych zadrapań a tym samym zmniejszą dobrą widoczność przez przednią szybę samochodu.

Ślady po odpryskach ze szlifierki kątowej są wywołane padaniem iskier na powierzchnię szkła. Iskry z palącym się metalem wtapiają się w powierzchnię szkła co w dłuższej perspektywie spowoduje pojawienie się rdzy na szkle a także małe odpryski oraz zadrapania.

Uszkodzenia chemiczne powierzchni szklanych występują gdy tafla szkła ma kontakt z alkalicznymi środkami czyszczącymi czy alkalicznymi składnikami betonu, gdy dodamy do tego długotrwałą lub przemienną ekspozycję w środowisku kwaśnym, nastąpi tak zwane wyługowywanie – jest to wymywanie składników ze struktury szkła. Oznacza to, że zaczną się pojawiać na jego powierzchni przebarwienia lub zmętnienia. Wystawianie szkła na cykliczne zamakanie i wysychanie zaowocuje rozległymi zmatowieniami o różnych kształtach.

Termiczne pęknięcia są spowodowane zbyt głębokim osadzeniem oszklenia i foliami naklejanymi na szkło. Poza tym skrzydła drzwi składanych lub przesuwnych, zawierające przeszklenie z niehartowanego szkła, w czasie zamykania oddziałują na siebie. Rysy powstałe w tym przypadku są wynikiem interakcji z efektami mechanicznymi.

Formularz kontaktowy

    Imię / Firma